Старший тренер збірної України Роман БУНДЗ, який разом із Сергієм ЖИЛЯЄВИМ відповідає за підготовку каноїстів, розповів проєкту «Веслування України» про підготовку до сезону.

ЛИЖИ. БАСЕЙН. «ТРЕНАЖЕРКА». «ВОДА»

Bundz 2024- Романе, розкажіть, будь ласка, як проходила підготовка до сезону? Поетапно, розпочинаючи з осені.

- Треба, сказати, що восени ми із Сергієм Леонтійовичем не працювали з командою – таке було рішення тодішнього головного тренера Ігоря Нагаєва. Ми приступили до роботи вже з січня.

Першим був лижний збір в Карпатах, в Сянках. У складі команди тренувалися лише досвідчені спортсмени: Віталій Вергелес, Андрій Рибачок, Юрій Вандюк, Павло Борсук, Дмитро Янчук, Тарас Міщук, Павло Алтухов і Тарас Мазовський. Були гарні погодні умови, снігу було достатньо, тож всю заплановану програму відпрацювали, без якихось зривів. Все цьому сприяло: і база, і погода, як я казав. І простуд вдалося уникнути, що теж важливо.

Наступні місяці – в лютому і березні - проводили збори в Добротворі, ми на базі «Лісна».

Якщо була хороша погода, то виходили на Буг і тренувалися на відкритій воді. Коли погана погода, тренувалися в каналі: по два-три веслувальники по ширині. Трошки течія, але нормально.

- Яким був розподіл роботи по місяцях?

- В січні-лютому основний етап базової підготовки. В Карпатах зранку були лижі, ввечері – зал. Також використовували в підготовці басейн. В лютому – чотири дні поєднували веслування із силовою підготовкою, ще два дні – вівторок і п’ятницю – повністю присвячували силовій роботі.

В березні – такий же принцип роботи, але «тренажерки» у співвідношенні з «водою» було менше.

- В березні, так розумію, вже почали пробувати командні човни…

- Так, хоча вибір був не дуже багатий. Двійку Вандюк/ Борсук ми не чіпали, бо цей екіпаж гарно проявив себе минулого сезону, ставши бронзовим призером на «тисячі». Пробували варіанти Алтухов/ Янчук і Вергелес/ Міщук.

На заключному зборі, буквально з неділі, до нас підключили молодь, у кількісті п’яти веслувальників: Володимира Савчина, Тараса Кузика, Ярослава Верблюда, Віталія Пристая і Артема Четвертака. І за кілька днів ми спробували найрізноманітніші варіанти двійок. Серед них Четвертак/ Рибачок, Вергелес/ Міщук, Алтухов/ Янчук, Савчин/ Міщук, Кузик/ Рибачок, Вергелес/ Алтухов, Янчук/ Пристай та інші. Маємо визначатися, бо треба вже готуватися безпосередньо до Кубку України. Сподіваюсь, що нам вистачить для цього часу.

Заключний збір перед Кубком України ми проходимо в Конча-Заспі. Хороша база, всі умови для якісної підготовки, харчування теж гарне. А на воду виходимо в Обухові.

canoe sbor 10

canoe sbor 10

- Що скажете про готовність молодих спортсменів, які приєдналися до підготовки?

- Складно сказати, оскільки вони тільки розпочали з нами підготовку. Що стосується двійок – Верблюд/ Пристай, Савчин/ Кузик – скатані екіпажі, гарна технічна робота. Що цілком, логічно, оскільки в активі екіпажів є міжнародні успіхи. Єдине питання: не знаю, як вони функціонально готові. Якщо функціонально будуть готові, то буде результат.

ОСОБЛИВОСТІ ПІДГОТОВКИ

- Якось відрізняється підготовка від попередніх років. Можливо, якісь новації є, якісь зміни в підходах, адже на Олімпійські ігри-2024 український екіпаж, як відомо, не потрапив.

- Звісно, був розчарований, що хлопцям не вдалося відібратися на Олімпіаду. Тож, звісно, треба шукати нові підходи, щоб виправити ситуацію.

Ми працюємо в парі із Сергієм Леонтійовичем, у якого є свої погляди на підготовку, свої напрацювання, у мене свій погляд. Тож доповнюємо один одного. І, в цілому, маю сказати, що ми поміняли роботу у порівнянні з минулими роками. Подивимося, які результати вона принесе.

- Як відомо, Кубок України – основний відбір на чемпіонат Європи, тож треба трохи форсувати підготовку, так?

- Нагадаю, що згідно системі відбору на чемпіонат Європи відправиться переможець в змагань на дистанції 500 м, якщо виконає норматив. Якщо ні, то двійка визначатиметься вже в період підготовки з числа тих спортсменів, які пройшли відбір.

Після Кубку України вже будемо бачити повну картину. В будь-якому разі, у нас буде час, щоб визначитися з двійкою на чемпіонат Європи: тренувальні збори, етап Кубку світу в Познані, де може два екіпажи виступати.

Форсувати напевно не будемо, але, звісно, підводитимемося. Буде ударний тиждень, а потім вже безпосередня підводка.

ПЕРШИЙ ПОСТОЛІМПІЙСЬКИЙ РІК

- Які очікування від першого року в новому олімпійському циклі?

- Звісно, є бажання підкорювати міжнародні п’єдестали. Особливо в олімпійських видах програми – таких у нас, нагадаю, тільки два – «одиночка, 1000 м», «двійка, 500 м».

Спробуємо повернутися в еліту, боротися за медалі в цих видах програми, з прицілом на Ігри-2028. В одиночці гарну форму показує Павло Алтухов, розраховуємо на його досвід. Але дуже хотілось би, щоб вже молодь складала серйозну конкуренцію досвідченим майстрам. Пора вже.

Взагалі, в програмі основних змагань чотири одиночки – 200, 500, 1000 і 5000 м, одна двійка (тільки 500 метрів), а також четвірки – новий вид (мікст, 500 м – на чемпіонаті Європи) і класична (на чемпіонаті світу), де ми маємо переможні традиції і, надіюсь, що підтримаємо їх. Гадаю, що і в міксті маємо високі шанси добре виступити на Євро.

- Гадаю, що вливання перспективної молоді має підвищити конкуренцію в дорослій команді, що має сприяти зростанню результатів…

- Так, згоден з вами: тренування разом з молоддю добре стимулюватиме дорослих, оскільки конкуренція це потужний фактор росту. Плюс під час тренувань молодь ще й навчається у досвідчених майстрів.

Тут я бачу взаємну користь: молодь буде тягнутися за старшими, плюс стариків підтягнуть, і від цього буде результат.

Часто-густо буває, що старші спортсмени, так би мовити, позаймали свої ніші, і комфортно себе відчувають і відбувається певний застій. Треба їх стимулювати. Тоді має бути результат, я вважаю

Як приклад, збірна Італії, де Габріеле Касадеї, хлопець 2002-го року народження, увірвався у команду, і вся збірна піднялася (двійка Касадеї/ Таккіні стала срібним призером Олімпіади-2024. – «Веслування України»).

- Якою вам бачиться картина в олімпійських видах на Кубку України?

- В одиночці фаворитом вважається Павло Алтухов, але, гадаю, що Юрій Вандюк складе йому конкуренцію. А ось, як складеться боротьба в двійці і в одиночці на дистанції 500 м, де відбуватиметься відбір в збірну, дуже складно передбачити. Нагадаю, в «одиночці, 500 м» в збірну відбирається шість спортсменів. А всього маємо відібрати десять каноїстів – крім цього, по одному спортсмену на дистанціях 200 і 1000 м, плюс двійка.

Малоймовірно, що в команду попадуть спортсмени, які не проходили підготовку в збірній.

canoe sbor 10

Влад ЄФІМОВ, проєкт «Веслування України»



Новини Україна

09 квітня 2025

Роман БУНДЗ: «Каноїсти збірної України націлені підкорювати п’єдестали великих міжнародних змагань»

Старший тренер збірної України Роман БУНДЗ, який разом із Сергієм ЖИЛЯЄВИМ відповідає за підготовку каноїстів,…
04 квітня 2025

Українські веслувальники відкрили рахунок медалям на міжнародній арені

Українська спортсменка Вікторія УС завоювала дві бронзові медалі у міжнародних рейтингових змаганнях (під егідою ICF)…
03 квітня 2025

Стала відома програма Кубок України пам’яті Юлії РЯБЧИНСЬКОЇ

Головна суддівська колегія визначилася з програмою Кубку України пам’яті Юлії Рябчинської і всеукраїнських змагань серед…

Міжнародні новини

10 квітня 2025

Опублікована веслувальна програма Олімпійських ігор-2028

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) затвердив програму Ігор-2028, зокрема і змагання з веслування - в каноеспринті…
26 грудня 2024

Міжнародна федерація каное оголосила про зміни в правилах змагань

Міжнародна федерація каное оголосила про зміни в правилах змагань у різних видах веслування, які вступають…
23 серпня 2024

Чемпіонат світу-2024. Чи зможе Олег КУХАРИК кинути виклик олімпійському чемпіону Парижа Йозефу Досталю?

18 веслувальників збірної України візьмуть участь в чемпіонаті світу в неолімпійських видах програми, який вперше…