На фінішній прямій підготовки до сезону до вашої уваги зі старшим тренером збірної України олімпійською чемпіонкою Інною ОСИПЕНКО-РАДОМСЬКОЮ, яка з 1 січня цього року відповідає за підготовку жіночої байдарки.

ПІДГОТОВКА ДО СЕЗОНУ

- У складі збірної України підготовку в моїй групі проходили Марія Повх, Наталія Докієнко, Діана Рибак, з молодіжки - Ганна Павлова, Софія Поцюрко, Сніжана Сталінова, Іванна Дяченко, Іванна Попелюк-Кадейкіна і Аліса Коротаєва, - зазначила Інна Володимирівна. - Наша праця і знайомство почалися після Нового року. Зустрілися ми на зимовій підготовці на бігових лижах в Тисовці, тож почали з лиж та загально-фізичною підготовки. Гарно відпрацювали, дівчатка побігали – як раз після нашого заїзду насипало снігу. Тож вся запланована лижна база була відпрацьована, які і ЗФП.

Inna int 06

Inna int 06

Січень. Збір в Тисовці

Потім у нас було два збори підготовки на воді, в Добротворі, а на заключному етапі готуємося в Обухові.

В одиночках тренування пройшли за планом: не дивлячись на сувору як для початку квітня погоду, ми відпрацьовували всю заплановану роботу на воді. Але через непогоду трошки пішов збій в плануванні командних човнів – в двійках і четвірках. Каноїстам трошки легше в цьому плані, тому що вони більш сухі виходять з води, і вони вже підготовку командних човнів розпочали. Як ви знаєте, в байдарці, в командних човнах, дуже багато води піднімається вверх, тому погода - морози та сніг, не давали нам можливості попробувати таке технічне тренування.

Лише на останньому тижні нам вдалося вийти в командних човнах і отримати бачення екіпажів.

Inna int 06

Inna int 06

Лютий. Збір в Добротворі

Inna int 06

Inna int 06

Березень-квітень. Збір в Обухові

- Як ви оцінили фізичну готовність спортсменок до роботи? Я розумію, що з психологією проблем немає, оскільки всі бажають потрапити в основний склад, а що стосується фізичної готовності?

- Тут було трохи не так: фізично дівчата були підготовлені – готувалися вдома зі своїми тренерами, а ось в психологічному плані ми мали притертися, як то кажуть. Цей процес зайняв деякий час. Серед дівчат, в основному, представниці «молодіжки» - вони багато про мене чули, але зі мною не працювали, на відміну від Марії Повх і Наталії Докієнко – ми знайомі з тих пір, коли я була спортсменкою і працювала зі збірною України неофіційно, в парі з моїм чоловіком Дмитром Радомським.

На даному етапі, як на мене, ми вже знайшли певний баланс в спілкуванні і постановці цілей на майбутнє, збалансували це все і потихеньку працюємо.

- Як дівчата реагують на навантаження, на ваші вимоги?

- Все йде в нормальному режимі, дівчата розуміють, що я від них хочу, вірніше, що ми від них хочемо, тому що на даному етапі я працюю не одна, я в парі з тренером Геннадієм Біденком.

І плани також будуються, щоб дівчат не загнати, тому що йде процес росту – тож навантаження зростає поступово, збалансовано. Коли спортсменки добре відпрацьовують, то на фініші тренування робота може коригуватися, щоб дівчата були в тонусі, щоб робота лягала на результат. Ми тренуємо витривалість, силу, розвиваємо ці компоненти, робота йде не на виснаження, а на розвиток, на фізичне зростання.

Obuhov 1 24

Obuhov 1 24

Obuhov 1 24

ТРЕНУВАЛЬНІ ПЛАНИ

- За якими планами ви працюєте зараз, адже за плечима великий досвід як спортсмена та роботу з різними тренерами?

- В роботі я використовую ті напрацювання, які дають результат. Плани пишуться під дівчат з урахуванням їхнього віку та фізичної підготовленості. На даному етапі ми ще набираємо об'єми, ще не виходимо на короткі швидкісні режими, тому що ще зарано, бо у нас основні змагання цього року – чемпіонати Європи і світу. До цих змагань ми мусимо ще зростати, а оскільки у нас циклічний вік спорту, то плани будуються так, щоб поступово підійти до основної задачі, де ми маємо реалізуватися, показати гарний результат.

- Чи можна назвати когось лідером команди, можливо за духом, можливо за готовністю?

- Лідером команди, оскільки має великий багаж за спиною, є Марія Повх. Вона виділяється з групи, бо є досвідченою спортсменкою, має за плечима три олімпійські цикли, напрацювала велику базу. Решта дівчаток ще підростають, поетапно набирають, а вже змагання, думаю, покажуть нам їхні результати.

ОЛІМПІЙСЬКІ ІГРИ-2024

- Олімпійські ігри-2024. Напевно дивилися. Які тенденції для себе відзначили?

- Для того, щоб дати конкретну відповідь на це питання, треба провести глибокий аналіз.

Тенденції є, є час проходження, швидкісні режими, але це все можна аналізувати, адаптувати і доходити до таких максимальних цілей.

У нас не басейн, де стояча вода, у нас є погодні умови, які завжди коригують все. Є багато факторів, які впливають на результат. Кожна Олімпіада є особливою і неповторною, тому що ми проходимо в різних погодних умовах, на різних каналах.

В цілому, будуємо підготовку, опираючись, плюс-мінус, на час проходження.

Якщо минула Олімпіада була в Європі, наступна – в іншій напівкулі, тому треба буде вже орієнтуватися на те, що буде, а не на те, що було.

СЛОВАЧЧИНА

- Певний час, до збірної, ви працювали в Словаччині. Розкажіть трохи про цей період.

- Спочатку працювала в одному з клубів інструктором, вчила людей веслувати на каяках, до мене приходили сім’ями. Потім ми з власником вирішили запропонувати для українських сімей, які бігли від війни, займатися веслуванням на каяках, щоб психологічно розвантажитися. Дуже багато сімей приходило, і всі були в такому кайфі, не передати словами. Впевнена, що веслування на каяках треба включати в програму психологічної реабілітації.

Багато дітей зацікавилися веслуванням і виявили бажання займатися цим серйозно, і така можливість у мене з’явилася в клубі, де почала працювати згодом. Я попросила дати можливість зібрати українських дітей, щоб їх трохи адаптувати, допомогти їм відійти від війни.

Дала об’яву у соцмережі і за два дні зібрала групу більше двадцяти дітей, і почалася активна робота. Для мене це був новий досвід, бо він відрізняється від роботи з професіоналами. За три роки ми взяли участь у численних змаганнях, брали медалі. А головне для мене, що всі діти, які прийшли, залишилися в команді. Я була дуже щасливою від цього, оскільки мені вдалося прищепити дітям любов до цього виду спорту, навчити їх ставити цілі і досягати їх. Це був цікавий і корисний досвід для мене.

Inna int 02

Inna int 02

ОСНОВНІ АКЦЕНТИ

- Повернемося до збірної України. Які будуть цілі задачі на цей сезон? На які види будуть акценти?

- У нас олімпійська дистанція 500 метрів, тож основні задачі будуть поставлені саме на ній – одиночка, двійка, четвірка. Паралельно ще підключатимуться види, які будуть в програмі Кубка світу, чемпіонату Європи і світу.

Але, перед усім, маємо сформувати команду – це відбудеться вже на Кубку України. Коли сформується команда, будуватиметься подальша підготовка і пріоритети на дистанції. Буде, звісно, сформована четвірка, але моє бачення таке, щоб не було такого, щоб всі ці спортсменки закривали всі види. Якщо буде у нас фінансова можливість, якщо все складеться нормально, то підключатимемо до змагань всіх дівчат, щоб всі вони мали можливість реалізуватися: Кубок світу, чемпіонати Європи і світу.

Пріоритет, як я казала, олімпійські дистанції, тому що вже на найближчому чемпіонаті світу ми вже маємо перевірити напрацювання, побачити в якому ми стані, для того, щоб мати інформацію для аналізу, де нам чого не вистачає, що треба змінити, що треба напрацювати.

- Яке ваше бачення стосовно комплектації основних екіпажів збірної України? Чи буде таке, що двійка може перетинатися з четвіркою, маю на увазі за складом?

- Дивитимемося, хто відбереться у команду.

Моє бачення: четвірка - це четвірка як одиниця, а двійка - це своя одиниця, тоді є більше шансів реалізуватися на результат. Відганявши четвірки, треба час, щоб встигнути відновитися на двійку. Оскільки у нас відносно команда молода і тільки дві досвідчені спортсменки в особі Марії Повх і Наталії Докієнко, які можуть витримати і двійку, і четвірку, і одиночку. Для того, щоб не форсувати молодих дівчат, маємо формувати екіпаж як одиницю, для того, щоб вони мали можливість відпрацювати конкретний екіпаж на конкретний результат. Ви ж розумієте, коли йде розпилення, для цього мати супутні моменти - і відновлення, і реабілітація, і масажисти, і лікарі, і фізіотерапевти, яких ми на даному етапі, якщо і маємо, то в дуже маленькому обсязі, і не завжди нам їх вистачає. Тому на даному етапі, в умовах яких ми знаходимося, старатимемося йти на результат, що зберігає дівчат на майбутнє, тобто на Олімпіаду-2028.

- Чи приділятиметься увага «одиночці, 500 м» в плані постановки задач на чемпіонатах світу та Європи, адже це дуже конкурентна дистанція на міжнародному рівні. Після ваших здобутків ми маємо тільки одну медаль в цьому виді програми на великих змаганнях – бронзу Марії Повх на чемпіонаті Європи-2021...

- Ми ведемо підготовку поетапно, і вже в процесі бачитимемо. У нас, наприклад, є лідер Марія Повх, але після Олімпіади певний період часу вона не тренувалася, не веслувала. Дівчатка в мене ще молоді. Може бути таке, ми з Геннадієм Миколайовичем подивимося, і цей сезон ми пройдемо в командних човнах, а на наступний змагальний сезон ми вже виростимо одиночницю.

Наприклад, набере форму Марія Повх, вернеться в свій стан, бо на даному етапі вона набирає тільки оберти, покращує свій фізичний стан. Тому мені зараз складно дати однозначну відповідь на ваше питання, бо я працюю тільки три місяці. Подивимося далі. Все має йти поетапно, з розумом.

Моя задача на даному етапі ростити спортсменок.

У нас олімпійський цикл тільки почався, і ми маємо час, щоб підростити їх до Олімпійських ігор. Як мінімум, спочатку маємо взяти ліцензію і відібратися на Олімпійські ігри. Тому все поетапно.

Я маю надію, що в мене буде можливість працювати в нормальному режимі і планувати подальшу роботу, готувати і ростити дівчат, щоб ставить найвищу задачу

І в проміжках ми будемо потихеньку рости, аналізувати і, по можливості, досягати високих результатів.

Inna int 02

Inna int 02

ЮНІОРСЬКА ЗБІРНА

- Чи буде в полі вашої уваги юніорська збірна України?

- Так, я стежу за юніорською збірною. З нею працюють тренери, які мають відповідальність за підготовку резерву. І спортсменки мають пройти етап зростання – юніорська, молодіжна і основна збірна.

Я спостерігаю, але туди не лізу, бо там є свої тренери, які мають задачу виростити веслувальниць для того, щоб вони потім йшли далі, тож мають бути підготовлені до цього. Коли молоді спортсменки переходять в молодіжку, в старшу збірну, тоді ми вже включимося і коригуємо подальшу роботу.

Спілкуюсь з тренерами юніорської збірної, ділимося досвідом. Наприклад, на лижному зборі в Тисовці, дівчатка з юніорської збірної пройшли контрольні тестування із загально-фізичної підготовки разом з основною групою – все в позитивному режимі. Молоді дівчатка побачили, як працюють старші дівчатка, для них це був корисний досвід.

ЦІЛІ НА 2025-Й

- До Кубку України. Які очікування у вас від перших змагань сезону?

- Для мене головне очікування, щоб всі дівчатка, які проходять підготовку в нашій групі, щоб вони попали всі в команду. Це основне очікування, тому що для мене Кубок України не є конкретними змаганнями. Якщо ми ставимо ціль на досягнення результату на чемпіонаті Європи і світу, то ми не можемо готуватися вже на Кубок України. Для нас Кубок – це як контрольне тестування проходження дистанцій і напрацювання змагального режиму.

Ми не виводимося на цей старт, тому що маємо задачі на основні старти. Основні старти – це чемпіонат Європи, чемпіонат світу, де ми хочемо бути конкурентоспроможними. Якщо ми хочемо конкурувати, то для нас Кубок України – це тест. Тест роботи, яку ми робимо. Для мене головна задача і надія, що всі дівчатка, які зараз проходять підготовку, потрапили в команду і продовжили підготовку до основних стартів.

- Які задачі будуть поставлені на основні старти?

- На даному етапі ми всі хочемо боротися за медалі. Але йдемо поетапно, тож задача-мінімум – потрапляння у фінал, бажано в першу шістку. Це початок моєї роботи, І конкретно сказати, що ми тут рватимемо медалі – це не буде правильно і адекватно.

Мріємо про медалі, ставимо цілі – перша шістка на чемпіонатах Європи і світу.

Влад ЄФІМОВ, проєкт «Веслування України»



Новини Україна

21 квітня 2025

Інна ОСИПЕНКО-РАДОМСЬКА: «До Олімпійських ігор-2028 будемо йти поетапно, ставлячи високі задачи на чемпіонатах світу і…

На фінішній прямій підготовки до сезону до вашої уваги зі старшим тренером збірної України олімпійською…
17 квітня 2025

Микола ПЕРІГ: «Треба стимулювати тренерів на місцях розвивати жіноче каное»

В продовження теми жіночого каное бесіда зі старшим тренером збірної Миколою ПЕРІГОМ – одного зі…
14 квітня 2025

Микола МАЦАПУРА: «Перед Людмилою Лузан ставлю цілі тільки в одиночці»

Старший тренер збірної України Микола МАЦАПУРА розповів про підготовку каноїсток збірної України до нового сезону.

Міжнародні новини

10 квітня 2025

Опублікована веслувальна програма Олімпійських ігор-2028

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) затвердив програму Ігор-2028, зокрема і змагання з веслування - в каноеспринті…
26 грудня 2024

Міжнародна федерація каное оголосила про зміни в правилах змагань

Міжнародна федерація каное оголосила про зміни в правилах змагань у різних видах веслування, які вступають…
23 серпня 2024

Чемпіонат світу-2024. Чи зможе Олег КУХАРИК кинути виклик олімпійському чемпіону Парижа Йозефу Досталю?

18 веслувальників збірної України візьмуть участь в чемпіонаті світу в неолімпійських видах програми, який вперше…