В продовження теми жіночого каное бесіда зі старшим тренером збірної Миколою ПЕРІГОМ – одного зі спеціалістів, який відповідає за вікову категорію «молодь, юніори».

В попередньому інтерв’ю на «Веслуванні України» досвідчений Микола МАЦАПУРА підняв проблематику жіночого каное, кажучи, що в Україні немає «лівих» каноїсток. Не змовляючись з ним, тему продовжив Микола ПЕРІГ, вже наприкінці бесіди - видно було, що накипіло. А розпочали з актуальної теми – підготовки до нового сезону.

ПІДГОТОВКА ДО СЕЗОНУ

- Миколо Ярославовичу, розкажіть, як пройшла підготовка до сезону?

- Підготовку розпочали в жовтні в Обухові, де ми провели майже весь підготовчий цикл. База цілком влаштовує, за всіма показниками.

В жовтні-листопаді працювали на воді і десь, фоново, в залі. Робили базову підготовку на воді. В грудні-січні була більш спеціальна робота в залі з використанням різноманітних тренажерів – силових і веслувальних, а також блочних для каноїсток – для спеціальної роботи. І по можливості виходили на воду, щоб не втрачати відчуття води.

В січні ми розпочали підготовку разом з новим тренером збірної Дмитром Загнієм - невеликою, але досить згуртованою групою: Ірина Федорів, Анастасія Дежицька, Каріна Негря («за власний рахунок») і юніорки – Ірина Неділько, Єлизавета Вознюк, Альбіна Якобчук і Аня Кушнірук.

В цей період головний напрямок роботи - це спеціальна і загальна сила. Зал, зал і ще раз зал. В басейні розвиваємо легені, а після важких тренувань в залі розслабляємо м'язи. Перший раз такий підхід використовуємо – дівчатам зайшло, як на мене.

У лютому-березні Ірина Федорів з Анастасією Дежицькою провели підготовку в Португалії, а Дмитро Загній працював зі спортсменками на базі в Обухові.

Що стосується кадрового складу, запрошували до підготовки і Софію Жушман, але ії тренер Володимир Сазонов виявив бажання попрацювати з нею самостійно, принаймні до першого старту - Кубку України.

Олександра Шворак, яка з цього року виступатиме в молодіжній категорії, працює з «дорослими», в групі Дмитра Гринька - це було рішення її особистого тренера Володимира Троцюка.

ПІДСУМКИ-2024

- Трохи поговоримо про минулий рік. Як оцінюєте результати каноїсток молодіжної збірної України на чемпіонатах Європи і світу?

- Щодо чемпіонату Європи, то дівчата показали один з найкращих результатів за останні роки – 5 медалей, дві з яких золоті: дві перемоги в одиночках – Ірина Федорів і Софія Жушман, дві срібні медалі в юніорських двійках – від Ірини Неділько/ Олександри Шворак, і ще одна від молодіжної (200 м – Ірина Федорів/ Юліана Путніна).

По молоді, у нас давно не було медалей - останні ще були у двійки Валерія Терета/ Олена Циганкова в 2022-му році. Тобто виступили дуже потужно.

Euro medals 2024 002

30 червня 2024 року. Микола ПЕРІГ з медалістками чемпіонату Європи серед молоді і юніорів (зліва направо): Ірина НЕДІЛЬКО, Олександра ШВОРАК, Ірина ФЕДОРІВ і Софія ЖУШМАН.

Euro medals 2024 002

Euro medals 2024 002

Euro medals 2024 002

А ось на чемпіонаті світу виступили не так, як планувалося. Один з факторів - не встигнули відновитися. Можливо, були і психологічні нюанси.

Тим не менше, дали бій – і юніорська двійка, і в одиночках боролися за високі місця, але десь мандраж зіграв свою роль. Програли, скажемо так, самі собі.

ФЕДОРІВ

- Добре, окремо по спортсменах. Перемога Федорів в спринті в перший рік виступів в цій віковій категорії. Розраховували на такий успіх?

- Буду лукавити, якщо скажу, що розраховував на це. Але на медаль розраховував точно, виходячи з того, як пройшла підготовка: було видно, що і Федорів, і дівчата в дуже хорошій формі.

- У фіналі Ірина показала свій кращий результат в цьому виді програми – 46,873 секунди. Як оціните цю гонку з технічної точки зору та точки зору проходження?

- Резерв є достатньо великий, але є багато нюансів, є психологічний фактор. Фізично Ірина готова, і якщо справиться сама з собою, своїми емоціями, і направить їх в правильне русло, все буде добре.

- З Іриною ви працюєте разом з Юрієм Чебаном. Як розподіляється робота між вами?

- У нас хороший тандем. Вважаю, що ми один одного доповнюємо.

Ми вже не один рік працюємо разом, і ми бачимо результат, оскільки мислимо в одному напрямку – одне бачення підготовки, однакові технічні вимоги. Просто пояснюємо по-різному. У Юри багатий олімпійський досвід – і спортивний, і тренерський, і це важливий фактор в досягненні успіху. Крім того, завжди необхідний свіжий погляд, оскільки око, ясна річ, періодично замилюється.

Cheban Perig

ЖУШМАН І ДВІЙКА

- Трохи про Софію Жушман, яка з першого разу піднялася на вищу сходинку п’єдесталу…

- Це полтавська каноїстка – вихованка, як я казав Володимира Сазонова. Має досить великий потенціал: міцна, фізично гарно зложена, напориста, трудолюбива. На чемпіонаті світу трохи перегоріла, але це був для неї перший сезон по юніорах, тож впевнений, що з кожним сезоном набирати оберти, показувати високі результати.

Euro medals 2024 002

- Про юніорську двійку Ірина Неділько/ Олександра Шворак, яка завоювала відразу дві медалі на чемпіонаті Європи. Як склалася двійка, який в неї потенціал?

- Ця двійка успішно виступала на чемпіонаті і Кубку України в 2023-му, але для покращення результату вирішили спробувати на чемпіонаті Європи варіант Федорів/ Неділько. Вони стали четвертими, не все тоді вийшло з одного борта, тож вирішили повернутися до попереднього варіанту. Весь сезон цілеспрямовано працювали в такому екіпажі. Ірина Неділько і Олександра Шворак доповнювали один одну і мали досить хороші часові показники. Саша з цього року виступатиме по молоді, а Іра ще один рік по юніорам, тож зараз вона готується в одиночці. Звісно ж, думаємо над можливим екіпажом. Може навесні порадуємо якимись новими обличчями. Тож цього року ми розраховуємо на неї як в одиночці, так і в екіпажі. Вже досвід є, мають більш впевнено ставати дівчата і робити свою роботу, незважаючи на своїх суперників.

Euro medals 2024 002

- Тут хотілося б відзначити роботу особистих тренерів на цьому рівні...

- Безумовно. Згоден з вами. Іра Неділько із Полтави – вихованка Дмитра Загнія. Особистий тренер полтавчанки Софії Жушман – це Володя Сазонов, який її безпосередньо готував вдома і приділяє дуже велику увагу її підготовці.

Олександра Ковель з Ковеля – вихованка відомого в минулому спортсмена Володимира Троцюка. Це вже не перша його вихованка. Ілона Грабовець свого часу теж непогано виступала – була четвертою на юніорському чемпіонаті Європи з Олею Крикун

Діма Загній зараз активно включився в роботу і в збірній. Працює, старається, вивчає дівчат.

КОНКУРЕНЦІЯ

- Хто, на ваш погляд, міг би в майбутньому скласти конкуренцію нашим провідним каноїсткам, зокрема Людмилі Лузан. Зрозуміло, що це більшою мірою міркування, але все ж таки.

- Відповім трохи по-філософськи. Ми сподіваємося, що всі дівчата зможуть бути конкурентними для наших олімпійських призерок, для лідерок команди. Саме для цього і працюємо. Десь виходить, десь не дуже, але ми рухаємося в цьому напрямку, ми шукаємо конкурентних дівчат, ми їх готуємо.

Якщо ми далі працюватимемо з ними, ніхто не висмикуватиме дівчат посеред сезону, все буде добре. Час від часу спостерігається тенденція, як тільки з’являється перспективна спортсменка (юніорка, або молодь), і її стараються вирвати з однієї команди в основну і кидати під танки.

Колись Валерія Терета з нами працювала довший час в резервній команді, потім уже перейшла в дорослу, теж зачепилася, десь теж є конкурентна, десь спробує давати бій, скажемо так, дорослим, і це теж не може не радувати. На даному етапі юніорки виглядають непогано, але ще не стабільно.

ЦІЛІ НА СЕЗОН

- Чи буде спеціальна підготовка до Кубку України?

- Ні. Кубок України у нас буде проходити на повному завантаженні, тобто в штатному режимі, підготовчому. Вважаю, що на Кубок не потрібно виводитися, оскільки у спортсменок збірної головні старти влітку – чемпіонати Європи і світу. Ближче до чемпіонату України, чемпіонату Європи, вже вони будуть розганятися.

- Які цілі взагалі на сезон?

- Цілі найвищі, брати медалі, якомога більше, в різних видах програми. Цього сезону на чемпіонатах Європи буде новий цікавий вид – «каное-четвірка, мікст». І я вважаю, що це дуже добре, є можливість більше дівчат задіяти, тих, хто не потрапив на основні дистанції.

ЧОМУ НЕ ВИСТАЧАЄ КАНОЇСТОК КАТЕГОРІЇ "МОЛОДЬ"?

- Я, взагалі, не схильний, щоб однією-двома спортсменками закривати програму. Я схильний до того, щоб закривати програму тими людьми, які можуть показати результат і реалізувати себе. Не просто вивозити людей, щоб вивезти, а щоб був результат для країни, для нашого виду спорту.

Тому треба працювати в цьому напрямку, щоб дівчата не кидали веслування через те, що їх нікуди не возять. Вони не можуть попасти, бо в нас, як ми бачимо останні декілька років, дві людини закривають всю програму.

Я розумію, є лідери, йдіть дві, чи три дистанції, решту - віддайте другим, щоб вони могли реалізувати себе.

Таким чином, решта залишається вдома. Це неправильно, тому й молоді рік-другий і кидають. А так могли би чіплятися за якісь екіпажі, не кажу за олімпійські види, і завойовувати там медалі.

А так, дівчатам стає нецікаво, і вони кидають, тому в нас така сильно велика прогалина в категорії «молодь», де немає спортсменів. Це є проблема велика.

Та і в юніорській категорії не так все гладко. Якщо б у нас на чемпіонат України серед юніорів приїжджало хоча б тридцять спортсменок, було б чудового для виду спорту, а так – лише два попередніх, або три неповних. Про що ми говоримо.

У чемпіонаті України серед юніорів у фіналі лише чотири-п’ять двійок. Навіть повного фіналу немає. Немає з чого вибирати.

Якщо б було у нас 18 двійок, було б тридцять шість спортсменок. От і була б кількість людей. А у нас в одиночці всього 18-20 учасниць. Про що казати?!

- А у зв'язку з чим така проблема?

- Мені здається, що Федерація каное України погано працює на місцях в плані популяризації саме жіночого каное. Напевно, на місцях тренера не зацікавлені працювати з дівчатами в цьому виді веслування. Ті школи, де розвивають каное, вони ще залучають дівчат до каное, а ті школи, хто мають тільки байдарку, такого бажання не мають. Можна порахувати по пальцях однієї руки, скільки областей культивує жіноче каное, при тому, що у нас є серйозні досягнення на міжнародній арені.

Як на мене, треба стимулювати тренерів на місцях, мотивувати, щоб вони «садили» дівчат в каное і приділяти увагу цьому виду веслування. Була б більша популяризація на місцях, а з нею і масовість, і висока конкуренція на чемпіонатах України.

Звичайно, якщо внизу піраміди буде п’ятдесят, то наверху буде п’ять-шість. Але коли внизу, скажемо, десять, то наверху аж ніяк десять не вийде.

Треба тестувати молодь, пробувати. Є основна команда, яка їде з високими цілями, а є молодіжна, якій треба отримувати досвід. Я бачу практику закордонних клубів, закордонних команд. Тих же угорців, іспанців. Такі великі команди і там вже дуже сильні дівчати.

Зараз дивлюсь, що в Чехії взялися за жіноче каное, як результат - з'явилися каноїстки непоганого рівня.

На чемпіонаті Європи одні люди, на чемпіонаті світу додаються інші. В них так вибудована система відбору, що людина, яка на національному чемпіонаті виграла чотири-п’ять дистанцій, на чемпіонаті Європи, чи світу більше двох дистанцій не має права йти. На решті дистанцій йдуть інші – іншим спортсменкам дають можливість ганятися, розвиватися.

Якщо на чемпіонаті Європи погано спортсменка виступила, то на «світі» тільки один вид ганяється, і то в екіпажі. Якщо на «Європі» нормально виступив, значить на «світі» можеш виступити в двох видах програм. Тобто вони «там» мотивують, і якщо не вийшло у когось, то новий, хто не потрапив на чемпіонат Європи, наприклад, може себе реалізувати на іншому старті.

Тобто вони людям дають можливість ганятися, а в нас якось не так. З чим це зв'язано, не знаю.

Просто в нас відразу питають, а яке місце ти займеш. Минулого року Ірина Федорів цілком могла виступити на дорослому чемпіонаті Європи, як бронзова призерка Кубку України, оскільки перші двоє – Людмила Лузан і Анастасія Рибачок готувалися до Олімпіади. Їй не дали. Спочатку дали згоду, а потім сказали «ні». Категорично. Хоча навіть «наука» казала, що Іра готова виступати на чемпіонаті Європи. У підсумку на Євро поїхала лише одна каноїстка – Валерія Терета, яка виступала на дистанції 500 м, на «200» українок не було. А Іра могла виступити в цьому олімпійському виді, та й і з Лерою, в «двійці, 500».

Сподіваюся, з цього року буде інше бачення. Не буде свій/ чужий, а буде команда. Має бути, перш за все, команда.

І я завжди це говорю. Має бути команда, і сильніший має їхати. Сильнішим має бути дорога. А перспективним давати шанс. Все. Крапка. Інакше не буде. Я кажу за конкурентоспроможних спортсменок, а не за всіх, кого не попало.

Загалом, розраховуємо підготовку не на місяць-два, не на рік, а на чотири, щоб готувати людей, щоб рухатись і мати можливість їх вести. А далі - бачитимемо.

Влад ЄФІМОВ, проєкт «Веслування України»



Новини Україна

17 квітня 2025

Микола ПЕРІГ: «Треба стимулювати тренерів на місцях розвивати жіноче каное»

В продовження теми жіночого каное бесіда зі старшим тренером збірної Миколою ПЕРІГОМ – одного зі…
14 квітня 2025

Микола МАЦАПУРА: «Перед Людмилою Лузан ставлю цілі тільки в одиночці»

Старший тренер збірної України Микола МАЦАПУРА розповів про підготовку каноїсток збірної України до нового сезону.
13 квітня 2025

Президент України призначив стипендії кращим веслувальникам

Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ призначив стипендії провідним спортсменам України за результатами 2024 року. Також стипендії…

Міжнародні новини

10 квітня 2025

Опублікована веслувальна програма Олімпійських ігор-2028

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) затвердив програму Ігор-2028, зокрема і змагання з веслування - в каноеспринті…
26 грудня 2024

Міжнародна федерація каное оголосила про зміни в правилах змагань

Міжнародна федерація каное оголосила про зміни в правилах змагань у різних видах веслування, які вступають…
23 серпня 2024

Чемпіонат світу-2024. Чи зможе Олег КУХАРИК кинути виклик олімпійському чемпіону Парижа Йозефу Досталю?

18 веслувальників збірної України візьмуть участь в чемпіонаті світу в неолімпійських видах програми, який вперше…