Головний тренер збірної України Юрій ЧЕБАН дав інтерв’ю виданню «SportBusiness Media», в якому розповів про актуальні проблеми українського веслування та цілі, які поставлені перед збірною/

ЗБІРНА УКРАЇНИ. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ

trensovet 36- Ви повернулися на пост головного тренера у збірній України з веслування на байдарках і каное. Що спонукало вас знову зануритися в цей процес?

- Я бачу, що після цієї паузи тенденції не надто хороші. Маю на увазі загальну статистику, яка показує зниження результативності в цілому. Звісно, що це великою мірою пов’язано з війною, але і через неналежне керування національною збірною командою теж. Хочу спробувати це виправити!

- З якими викликами стикається збірна України в теперішніх умовах?

- Якщо не брати до уваги ті виклики, що були ще до повномасштабного вторгнення, то зараз додаються абсолютно нові реалії. Це тренування під час бомбардувань, під час повітряних тривог, у складних умовах воєнних дій. У нас є обмеження за територією й акваторією — змагання тепер перенесені в центр України, подалі від зони бойових дій.

Раніше, наприклад, ми активно використовували веслувальний канал Дніпра — там проводили національні змагання, всеукраїнські старти, навіть відбори на Олімпійські ігри. Зараз усі ці події доводиться переміщати в Умань. Я не кажу, що це погане місце — ні, просто географія веслування в Україні значно звузилась.

Якщо говорити про регіони, де традиційно було потужне веслування — це Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Полтавська, Миколаївська області. І зараз ми втрачаємо наш спортивний потенціал.

Найголовніша наша задача сьогодні — зберегти цей потенціал, щоб після перемоги ми змогли відновитися й навіть стати сильнішими. Бо зараз ми стикаємося з тим, що молодь виїжджає. Багато хто, не досягши 18 років, просто виїжджає з країни — і це наша сьогоднішня реальність.

Вони виїжджають разом із батьками, часто заздалегідь, аби потім не виникло складнощів з виїздом. І ми стикаємося з тим, що в складі збірної залишаються здебільшого спортсмени вже доволі зрілого спортивного віку.

– Юрію, ви більше 15-ти років виступали як професійний спортсмен, тепер працюєте тренером. Що складніше: вигравати самому чи бути долученим до розвитку своїх підопічних?

– Це різні процеси, і їх не можна порівнювати чи накладати один на один. Багато спортсменів, ставши тренерами, намагаються навчити молодь за принципом «роби як я», тобто по тому ж типу, як це робили вони самі колись. Але це не зовсім правильно. В короткостроковій перспективі, можливо, це спрацює, але в довгостроковій — ні.

Є певні методики, є канони підготовки, які мають працювати безпосередньо, і це важливо. Все інше ж — індивідуально, підходи мають бути адаптовані до кожного спортсмена.

Cheban coach

ВАЖЛИВІ ПРОЄКТИ ВОЄННОГО ЧАСУ

- Окрім тренерської діяльності, до яких проєктів ви ще долучені?

- Так, окрім тренерства, з часів повномасштабної війни ми організували фонд «Олімпійське коло», який активно долучається до багатьох проєктів: допомога спортсменам, відновлення спортивної інфраструктури, залучення молоді до змагань.

Також є проєкти щодо документальних фільмів. Мій добрий друг, товариш і військовослужбовець Олексій Чичкан, ми з ним разом зняли і випустили в світ фільм «Гірська мить». Зараз ми готуємо другу частину цього проєкту, яка буде зовсім інша і охоплюватиме шість видів спорту. Зараз він на стадії формування.

Це авторська картина, в якій розповідається про український фрірайд, українські цінності, вирубку лісів і багато інших тем.

ЗБІРНА. ЦІЛІ НА 2025-Й

- Розкажіть про цілі, які стоять на цей рік перед збірною.

- Насамперед, цього року нам важливо зрозуміти, в якому стані ми перебуваємо зараз, яку маємо базу. Побачити, на які напрямки варто зробити акцент, де ми можемо розвиватися.

Наша головна задача — поступово розбавити досвідчених спортсменів молоддю. Щоб до Олімпійських ігор у Лос-Анджелесі ми отримали збалансовану команду: сильну, з досвідом і потенціалом. Щоб молоді спортсмени встигли набратися впевненості й пройти певний шлях поруч із тими, хто вже має великий змагальний досвід.

Ми хочемо, наскільки це можливо, розширити склад збірної, активно залучаючи молодих до дорослого рівня — до командних екіпажів, до міжнародних стартів. Адже зараз маємо ситуацію, коли молодь часто не має достатнього досвіду участі в міжнародних змаганнях високого рівня. Це теж проблема.

Але я впевнений, що до 2028 року ми це виправимо — й матимемо непогану, конкурентну команду.

trensovet 49

- Ви згадали, що зараз важливо залучати молодь до збірної й передавати їй досвід. А якщо говорити глобальніше — які, на вашу думку, перспективи розвитку веслування в Україні загалом? Чи бачите серед молодих спортсменів майбутніх чемпіонів?

- Можу сказати однозначно, що в Україні загалом дуже талановита молодь і це не тільки про веслування.

Але якщо говорити конкретно про веслування, то я завжди наводжу приклад Олімпійських ігор у Ріо. У фіналі на дистанції 200 метрів поряд зі мною змагалися спортсмени, які родом з України, але представляли інші країни.

Це Андрій Крайтор — він виступав за російську федерацію, Валентин Дем’яненко — за Азербайджан, і ще був Сергій Тарновський, який зараз представляє Молдову. Він тоді, щоправда, не пройшов до фіналу, але достойно боровся у відбіркових заїздах.

Тобто, на одній дистанції — чотири спортсмени українського походження, які виступали під різними прапорами. І це говорить про головне: в нас є потужний потенціал. Я думаю, що цим прикладом я відповів на ваше запитання щодо потенціалу українських веслувальників.

– І на завершення поділіться вашими планами на майбутнє?

– Звісно, рухатися вперед і робити кожного дня хоча б щось корисне, щось, що наближує нас до перемоги.

Влад ЄФІМОВ, проєкт «Веслування України»

за матеріалами sportbusiness.media



Новини Україна

30 квітня 2025

Юрій ЧЕБАН: «На Олімпійських іграх-2028 маємо отримати сильну збалансовану збірну України»

Головний тренер збірної України Юрій ЧЕБАН дав інтерв’ю виданню «SportBusiness Media», в якому розповів про…
27 квітня 2025

Визначився склад збірної України для підготовки на міжнародні змагання

За підсумками Кубку України пам’яті Юлії РЯБЧИНСЬКОЇ була проведена тренерська нарада, де визначився склад збірної…
24 квітня 2025

Майже всі найсильніші веслувальники візьмуть участь в Кубку України

З 24 по 28 квітня в Умані відбудеться Кубок України і всеукраїнських змагань серед юніорів…

Міжнародні новини

10 квітня 2025

Опублікована веслувальна програма Олімпійських ігор-2028

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) затвердив програму Ігор-2028, зокрема і змагання з веслування - в каноеспринті…
26 грудня 2024

Міжнародна федерація каное оголосила про зміни в правилах змагань

Міжнародна федерація каное оголосила про зміни в правилах змагань у різних видах веслування, які вступають…
23 серпня 2024

Чемпіонат світу-2024. Чи зможе Олег КУХАРИК кинути виклик олімпійському чемпіону Парижа Йозефу Досталю?

18 веслувальників збірної України візьмуть участь в чемпіонаті світу в неолімпійських видах програми, який вперше…