Незадовго до першого старту сезону – Кубка України - спортсмени збірної України з веслування пройшли обстеження в Державному науково-дослідному інституті фізичної культури і спорту, який знаходиться в Конча-Заспі. З цього приводу ми поспілкувалися з директоркою ДНДІФКС Оленою МАЙДАНЮК.
Це перша частина нашою майже годинною бесіди зі спеціалістом, під час якою вона деталізувала роботу, яку робить інститут в напрямі наукового супроводу підготовки веслувальників. Було дуже цікаво поспілкуватися з людиною, яка є фанатом своєї роботи і всім силами, разом зі своїм колективом, прагне допомогти збірним України в досягненні результату на міжнародній арені, зокрема на Олімпійських іграх. Розпочнемо з актуальної теми
- Олено Вікторівно, розкажіть трохи про те як і що відбувалося, які групи були задіяні в цьому процесі.
- В обстеженні взяли участь 24 веслувальника (чоловіки і жінки): представники байдарки і каное. У нас був цикл досліджень які, перед усім, були спрямовані на визначення функціонального стану спортсменів, визначення композиційного складу тіла: м’язової маси, вміст і розподіл жирового компоненту, внутрішньоклітинної та позаклітинної рідини тощо. Такі дослідження дозволяють відстежувати в динаміці підготовки збільшення м’язовою маси, або її втрату, отже і оцінювати ефективність заходів, спрямованих на покращення композиційного складу тіла.
Що стосується біохімічних досліджень, то найбільш, на наш погляд, цікавий і заслуговує на увагу є дослідження гормонального статусу. У спортивній практиці особливу увагу приділяють дослідженням тестостерону і кортизолу. За концентрацією та динамікою змін цих гормонів можна прогнозувати та оцінювати якість та швидкість відновлення, а також прогнозувати, функціональний стан спортсменів та, навіть, прогнозувати набуття спортивної форми. Також науковий супровід передбачає ергоспірометричні дослідження, які спрямовані на визначення функціональних резервів, їх окремих складових, а також зон інтенсивності тренувальних навантажень, які мають використовуватися при плануванні тренувальної роботи, а також оцінки тренувального ефекту.
- Розумію, що більшою мірою інформація між вами і тренерами, але, тим не менш, що можете сказати за підсумками обстеження?
- Ну, це, як завжди, дуже цікаво. По-перше, ми завжди раді веслувальній спільноті в нашій лабораторії. Завжди є певний емоційний і позитивно налаштований контент. По-друге, було цікаво, що у спортсменів виявляються окремі ознаки поступового набуття спортивної форми. Було б дуже цікаво, зіставити отримані показники з результатами виступів спортсменів на Кубку України. Також було дуже приємно бачити спортсменів, які проходять тестування вже не перший рік, спостерігати динаміку підготовленості та прогрес. Можливість відстежувати тренувального ефекту ну і, звісно, особливо класно, коли можемо спостерігати позитивні зміни.
- Рекомендації якого плану ви даєте старшим тренерам збірної?
- Перші рекомендації, що стосуються тестування, це зони інтенсивності тренувальних навантажень. Відновна зона, аеробна зона, зона першого, а також зона анаеробного порогу.
Ми також можемо визначити стан кардіореспіраторної системи - системи, яка виконує функцію транспорту кисню та вуглекислого газу та здатність м’язів до використання доставленого кисню. Ми можемо визначати основні складові функціонального резерву людини: хвилинного та ударного об’ємів крові, легеневої вентиляції, інтенсивності та ефективності метаболізму, швидкості розгортання аеробного енергозабезпечення (визначається за споживанням кисню) та анаеробного гліколізу, здатності до використання жирів як джерела енергії тощо.
Продовження інтерв’ю з Оленою МАЙДАНЮК – вже після Кубку України.
Влад ЄФІМОВ, проєкт «Веслування України»